четвер, 15 травня 2025 р.

 « Вишиванка -символ нескорених»

літературний етномікс

      Щороку в Україні у третій четвер травня відзначають День вишиванки. Вишиванка – національна святиня, що символізує духовне багатство, високу мудрість і традиційний обов’язок багатьох поколінь. ЇЇ передають з роду в рід, зберігають як безцінну реліквію. Нині вишиванка переживає піднесення і відродження, адже українці згуртувалися так, як ніколи, з любов’ю підтримуючи власні традиції.

        В останні роки, коли українці ще більше усвідомили свою національну гідність, вишиванку все частіше можна зустріти на вулицях нашої прекрасної країни. Почесні гості, які відвідують Україну одягають вишиту сорочку, і це не тільки знак поваги, вбрання символізує підтримку великого народу, що продовжує кровопролитну боротьбу за свою незалежність.

ЦІКАВІ ФАКТИ ПРО ВИШИВАНКУ:

1. Вишиванка - це святковий, а не повсякденний одяг. У будні українці носили так звані "буденки" - непомітні сорочки, а на свята одягали багато вишиті сорочки.

2. Вишивка наносилася насамперед із сакральною метою, як оберіг, захищаючи частини тіла, . Деякі вишиванки спочатку створювалися як ритуально-обрядові.

3. Своїми особливими вишиванками може похвалитися не тільки кожен регіон України, а навіть окремі села. Сорочки можуть відрізнятися по фасоном, кольором, візерунку.

4. Раніше вишивання було виключно жіночим заняттям. Традиційно, перш ніж почати вишивати, дівчина постилась, молилася і мила руки. Зараз вишивають не тільки жінки, а й чоловіки.

5. Вишивка однієї сорочки може займати від двох тижнів до трьох років - в залежності від складності технік.

6. Надзвичайно тонка вишивка "білим на білому" була поширена серед європейської знаті і української шляхти, яка носила вишиту таким чином нижню білизну і натільні сорочки.

7. Вишивка хрестиком, яку багато хто вважає традиційно українською, прийшла в Україну з Європи тільки в XIX столітті, переважно з появою компанії Brocard, яка використовувала для своєї парфумерії рекламні упаковки із зображенням схем-вишивок.

8. У наш час дослідники вишивки налічують понад 200 старовинних швів на основі 20 технік вишивання (серед них гладь, колосковий шов, низь, вузлики, шнурочок, кручений шов, вирізання, виколювання, козлик, плетінка, мережка).

9. Популярні нині маки як елемент візерунка практично не використовувалися в традиційній українській вишивці, оскільки символізували печаль, а широкого поширення набули в кінці XX століття.

10.Першим модником, котрий поєднав вишиванку з буденним одягом став Іван Франко, котрий носив її під піджак і з сучасним вбранням. Саме у такому вигляді письменник зображений на 20-гривневій купюрі.

 


 

 

 

субота, 10 травня 2025 р.

 « Усе бере від матері початок...»

    У останній місяць весни, у травні, коли природа Мати виряджає свою доню Землю в пишному уборі весняних квітів у дорогу життя, праці й радості, Україна відзначає надзвичайно світле свято – День матері.

   Уся велич і гордість світу – від Матері. Усе починається з неї, з ніжної колискової, доброї казки. Саме з материнської пісні приходить усвідомлення добра і зла, осягнення загальнолюдської моралі. З пісні постає історія рідного краю і приходить розуміння праці як найпершої потреби в житті.

   Немає на землі людини ближче і дорожче, ніж мама. Мама – це не тільки добрі очі, дбайливе серце, ніжне дихання і ласкаві руки рідної людини. Мама – це ще й ангел-охоронець, завжди оберігає від неприємностей, переживань і проблем. Саме Мама  більше, ніж будь-хто, радіє успіхам дітей, розуміє, підтримує їх і з глибоким болем переживає невдачі.

У Мами в цім світі найважча Професія -

Щоденна наука, іспити, сесія...

Рутина щоденна - і в будні, і в свято,

А серце так хоче... Так Мріє.. Літати....

А в серці її - дивовижні узори

І вишиті бісером квіти та зорі....

У ній - тихі сльози.. і правда єдина,

Бо Мама - це Всесвіт ... для Донечки й Сина..

Бо Мама як бісер - крихка і вразлива...

І кожна деталь в ній.. дитині важлива..

Та є і у Мами прихована сила -

Це Діти її... Вони - Серце і Крила ...

Хай різні узори, хай бісер строкатий....

А ще - куховарити, мити, прибрати...

Та діти й онуки - стають небесами

Бо крила і серце - Найбільші у МАМИ...

І скільки б не було у світі професій ,

Та різних у поглядах - націй й конфесій..

Усі зрозуміють.. ЖАЛЬ, що з роками....

НАЙВАЖЛИВІША У ВСЕСВІТІ.... МАМА 

Автор поезії - Ілона Верхівська-Ельтек 




четвер, 8 травня 2025 р.

           « Живе в народі память вічно»

                        

     Сьогодні, 8 травня 2025 року, в Україні відзначається свято — День пам'яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні .

     Дні пам’яті, примирення та Перемоги над нацизмом нагадують нам про страшну трагедію, яку пережив наш народ — Україна заплатила за це величезну ціну: з 1939 до 1945 роки наша країна втратила близько 8 мільйонів життів.

     Друга світова війна стала найбільш кривавою і жорстокою в історії людства. Не згасає пам’ять про тих, хто віддав своє життя і захистив рідну землю. Це День пам'яті полеглих у війні, часточка великої данини - пошани полеглим і живим ветеранам.

    Цього дня ми вклоняємося тим, хто стояв на захисті нашої землі та всіма силами боровся за мир, згадуємо загиблих та їхню мужність.

    Сьогодні ця дата набуває нового звучання. Пам’ять про минулі війни зараз перетворюється на щоденну реальність. Це нагода замислитися над цінністю людського життя в часи, коли українці в кровопролитній повномасштабній війні росії проти України виборюють свою свободу і своє право на мирне майбутнє.

   Присутні поклали квіти до меморіалу воїнів та вшанували память загиблих хвилиною мовчання.





                                 

     Ми вдячні кожному, хто боровся за мир тоді - і кожному, хто бореться за нього зараз!

   Віримо, що зовсім скоро настане наш день перемоги і ми зможемо щасливо і вільно жити в своїй країні!

  КНИЖКОВИЙ ДОЩ НОВИНОК          Неабияке задоволення приносять нові книги коли надходять у бібліотеку, адже кожна нова книга  - це завжди п...

Популярні публікації