пʼятниця, 29 травня 2020 р.

"У центрі всесвіту - дитина"

Добавьте подпись






      Уже традиційно 1 червня відзначається Міжнародний день захисту дітей  ‒ прекрасне свято радості та надії.


            
             Саме в дітях продовження роду людського й  
 здійснення своїх мрій і сподівань на краще. Дорослі   прагнуть, щоб діти зросли здоровими та радісними,   прославляли свої родини і рідний край.



              В Україні цей день відзначається із 1998 року. У 1991 році Україна приєдналася до Конвенції ООН про права дитини, згідно з якою кожна держава зобов'язана поважати та заохочувати право дитини на всебічну участь у культурному і творчому житті, забезпечувати їй повноцінне дозвілля й відпочинок та сприяти наданню для цього відповідних можливостей.


Кожна дитина має повне право бути захищеною, розвиватися й навчатися для кращого майбутнього.

          І сьогодні – це не лише веселе свято для самих дітей, а й нагадування суспільству про необхідність захищати права малечі, прагнути, щоб усі діти росли щасливими і в майбутньому стали хорошими батьками і громадянами своєї 
країни.


 .


Куріння чи здоров'я-обирай сам 



                                        В цивілізованому світі останнім часом полку курців значно поменшало. Україну, навпаки, така тенденція обійшла стороною: у нас за останні 20 років поширеність куріння зросла майже на 15%, в Україні курить більше половини дорослого населення , серед них палить більше 10% жінок. Також, за деякими дослідженнями, серед старшокласників у школах курить близько 53%. Внаслідок цього Україна займає перші місця в Європі за розповсюдженням тютюнопаління.

                              Дослідженнями доведено ,шкода паління у  димі тютюну ,в якому утримується більш ніж 30 отруйних речовин: Нікотин, Вуглекислий газ, Окис вуглецю, Синильна кислота, Аміак, Смолисті речовини, Органічні кислоти тощо. 1-2 пачки сигарет містять смертельну дозу нікотину. Курця рятує, що ця доза вводиться в організм не відразу, а дробно. Регулярне поглинання невеликих, не смертельних доз нікотину викликає звичку, пристрасть до куріння і є, свого роду, наркоманією
                        Негативний вплив тютюнопаління особливо небезпечний для підлітків, вагітних жінок та жінок, які годують груддю. Нікотин є вдвічі небезпечнішим для дитячого організму, в порівнянні з дорослим. Вагітні жінки наносять непоправну шкоду своїм ще не народженим дітям. У курящих жінок діти народжуються з меншою вагою, ніж у некурящих, з фізичними дефектами кінцівок, з глухотою, розумово відсталі. .
                 Паління, є причиною смертей : від раку легень,  від хронічних захворю-вань легень, від ішемічної хвороби серця  . З 100 випадків захворювання на туберкульоз легень 95 припадає на курців. Статистичні дослідження показали, що у курців часто зустрічаються ракові пухлини органів – шлунку, гортані, нирок. Дуже часте паління веде до розвитку хронічного бронхіту, що супроводжується постійним кашлем і неприємним запахом з рота. У результаті хронічного запалення бронхи розширюються, розвиваються важкі наслідки – пневмосклероз, емфізема легень тощо.
                Курець живе на 6-8 років менше, ніж його ровесник, який не курить, в середньому кожна сигарета скорочує тривалість життя на 6 — 10 хвилин.
                Курці наражають на небезпеку не тільки себе, але й оточуючих людей. У медицині існує термін “Пасивне паління”. В організмі тих, хто не палить, після перебування в напаленому приміщенні визначається значна концентрація нікотину
          Кинути курити треба відразу і  назавжди, тоді швидко згасає цей  умовний рефлекс. Курець із  будь- яким стажем може відвикнути від тютюнового зілля. Важливо  переконатися у шкоді куріння і мати силу волі. Кожен раз треба гасити бажання закурити – попити воду (сік), з’їсти цукерку або глибоко подихати.
                 

 Шкода куріння очевидна. Ми не  повинні миритися з таким злом  і якщо самі не курите, то допоможіть людині яка курить позбутися від цієї згубної звички.

понеділок, 18 травня 2020 р.


Історія слов’янської писемності і культури


Щорічно 24 травня у всіх слов’янських країнах урочисто прославляють святих Кирила і Мефодія — творців слов’янської писемності.
24 травня православна церква згадує святих рівноапостольних братів Кирила і Мефодія. Брати були православними ченцями, слов’янську абетку створили у грецькому монастирі.
Слов’янська писемність була створена в IX столітті, близько 862 року. Новий алфавіт отримав назву «кирилиця» на ім’я візантійця Костянтина, який, прийнявши чернецтво, став Кирилом. А допомагав йому в богоугодній справі освіти слов’янських народів старший брат Мефодій.
Кирило створив слов’янську абетку на основі грецької, суттєво змінивши її, щоб передати слов’янську звукову систему. Були створені дві абетки — глаголиця і кирилиця.
Святкування пам'яті святих братів ще в старі часи мало місце у всіх слов'янських народів, але потім, під впливом різних історичних і політичних обставин, було забуте. На початку XІX століття, разом із відродженням слов'янських народностей, відновилася й пам'ять про слов'янських первоучителів. У 1863 році на Русі була прийнята постанова святкувати пам'ять святих Кирила й Мефодія 11 травня (24 травня за новим стилем).
Одночасно зі створенням абетки було розпочато роботу над перекладом з грецької на слов'янську Євангелія та Псалтиря. Кирило та Мефодій переклали зі старогрецької мови багато книг, що започаткувало слов'янську літературну мову і книжкову справу. У середньовічній Європі слов'янська мова стала третьою мовою після грецької та латинської, за допомогою якої поширювалося слово Боже.
Двадцятирічна просвітницька діяльність Кирила та Мефодія і їх учнів мала всеслов’янське значення: вони підняли освіту і спільну культуру слов’янських народів на високий щабель, заклавши тим самим основи церковнослов’янської писемності, фундамент усіх слов`янських літератур.
В Україні День слов’янської писемності й культури встановлено, відповідно до Указа Президента України від 17 вересня 2004 року № 1096/2004 і відзначається щорічно 24 травня.






пʼятниця, 15 травня 2020 р.

        День вишиванки - свято національної єдності


   У третій четвер травня в Україні відзначають День вишиванки, цього року свято випало на 21 травня.
За традицією, в цей день всі охочі приходять на роботу або навчання у самому пізнаваному елементі українського костюма – у вишиванці. 

Топ-10 цікавих фактів про вишиванку

1. Перші вишивки мали здебільшого релігійний зміст і оберігали своїх власників від зла. Існували особливі вишиванки для релігійних ритуалів та святкових подій. Наприклад, дітям при народженні дарували вишиту сорочу, як оберіг від злих духів.

2. Давньогрецький історик Геродот стверджував, що вишивка прикрашала одяг скіфів, які довгий час мешкали на території сучасної України. Археологи навіть знайшли на Черкащині зображення чоловіків в українських національних костюмах, датовані VI ст. н. е.
3. Вишиванку завжди майстрували жінки, тому вона символізувала добро, любов і вірність. Одна з традицій зобов'язувала дівчат вишивати своїм нареченим сорочку до весілля.
4. Існує легенда, що чумаки довіряли прання своєї сорочки тільки одній єдиній дівчині. Так хлопець підтверджував вірність своїй коханій і нікого не допускав до такого сакрального ритуалу.
5. Першим новатором, який поєднав вишиванку зі світським піджаком, був Іван Франко. Навіть на 20-гривневій купюрі письменник зображений у своєму улюбленому стилі.
6. Першим ведучим, який з’явився під час прямого ефіру в вишиванці, став Андрій Шевченко. В такому вигляді він відкрив телемарафон "Ніч виборів" на "5 каналі". Згодом цю тенденцію підтримали й інші журналісти та телеведучі.
7. Дуже багато орнаментів сягають своїм корінням ще до язичницьких часів. Наприклад, знаки сонця, вітру чи громовиці.
8. Однією з найгарніших вишиванок вважають Борщівську. Її особливість полягає в тому, що вона рясно розшита чорними нитками. Навіть у Борщівському храмі знаходиться унікальна ікона, на якій зображена Марія, вдягнута саме в таку вишиванку.
9. Орнаменти вишиванки нині красуються не лише на сорочках, але й на автомобілях, татуюваннях чи на одязі домашніх улюбленців. Українська вишиванка заполонила майже весь світ.
10. Кожен регіон України має свою особливу вишивку, яка відрізняється від інших технікою та орнаментом.

"Європейський спільний дім"

( інформаційна хвилина )

  День Європице символ започаткування нової успішної моделі мирної співпраці між державами, що ґрунтується на спільних цінностях: свободи, демократії, поваги до прав людини, верховенства права, та враховує інтереси всіх учасників.  Відправною точкою на шляху до започаткування відзначення Дня Європи вважається Декларація Шумана, оприлюднена 9 травня 1950 року. Цей історичний документ, направлений на об’єднання під єдиним керівництвом вугільних та сталеплавильних ресурсів низки європейських держав, насамперед Франції та Німеччини, заклав підґрунтя європейської інтеграції. Рішення щодо увічнення дати проголошення Декларації Шумана шляхом святкування 9 травня як Дня Європи прийнято у 1985 році на Саміті Ради ЄС у Мілані.Основна ідея загальноєвропейського Дня – кожний мешканець континенту, незалежно від своєї національної належності і громадянства, має відчути себе вільним у “Європейському домі”. Україна – єдина держава не член ЄС, в якій на державному рівні відзначається День Європи.  У День Європи жителі України відзначають день спільних цінностей, спільної історії всіх націй континенту. З економічної точки зору європейський вибір підтверджує те, що ми прагнемо вільної торгівлі та ринкового розвитку народного господарства, з погляду науки – бажання інтегруватися в загальноєвропейську і світову науково-дослідницьку мережу, де ми, без сумніву, зможемо співробітничати на рівних. Нарешті, так само, як і Європа, ми хочемо жити в мирі і добросусідстві, віримо, що економічна інтеграція – найдієвіший засіб стримування війни. Відзначення Дня Європи в нашій державі – це підтвердження єдності України та Європи не тільки за географічною ознакою, а і за духом, історією, спільними цінностями, адже український народ є невід’ємною частиною європейської цивілізації .Впродовж останніх років, а особливо з початком у 2014 році російської агресії проти України, ситуація в Україні та події навколо нашої держави займають одне з головним місць у рамках Спільної зовнішньої та безпекової політики ЄС. «Українське питання» регулярно порушується у заявах, резолюціях, висновках та інших документах інституцій та керівництва Європейського Союзу.                                                                                 Наразі ми лише святкуємо День Європи. І в цьому теж є щось євроінтеграційне. Гасло “Ми йдемо в європейський дім” для нас означає будівництво Української держави на принципах європейської демократії та політичної культури на засадах української духовності і моралі. Лише проводячи активну політику, проявляючи самоповагу і рішучість, Україна зможе посісти гідне місце в Європі, доконечно стати європейською країною.                                                                       Головною метою відзначення в Україні Дня Європи є:
– формування позитивної громадської думки щодо євроінтеграційного курсу України;
– ознайомлення якомога ширшого кола громадськості з європейськими цінностями та традиціями;
– популяризація загального європейського культурного надбання серед громадськості, зокрема, молоді;
– залучення населення регіонів України до діяльності, пов’язаної з інтеграцією країни до ЄС.
День Європи – це символ започаткування нової успішної моделі мирної співпраці між державами, що ґрунтується на спільних цінностях: свободи, демократії, поваги до прав людини, верховенства права, та враховує інтереси всіх учасників.

пʼятниця, 8 травня 2020 р.

                                                                             Усе бере від Матері початок …





Мама! Найдорожче слово в світі 
Де б не був ти, що б ти не робив. 
Назавжди вона твій шлях освітить 
Ніжним серцем, відданим тобі!
 І сняться часто зорі голубі
 І мама на порозі біля хати. 
За все, що маю, мамо, дякую тобі!
   За все , що маю і що буду мати!


           У ці травневі дні, коли прокидається від зимового сну матінка - природа, коли дзвенить у ніжній блакиті спів жайворонка, коли теплий, лагідний весняний вітерець  ледь – ледь коливає шатро чаруючої зелені кущів та дерев, коли зацвітають перші квіти, приходить до нас прекрасне свято, свято народження життя, свято утвердження життя  - Свято Матері, а ще святкуємо й дуже важливе споріднене свято – День сім’ї.
                                  Берегинею кожного роду, кожної сім’ї є мудра Жінка – матір. Для кожного з нас саме її образ є найріднішим, найближчим, найдобрішим, найдорожчим ! А наша любов до Матері – безмежна та вічна !    
                        Щастя й краса материнства в усі століття оспівувалися кращими художниками і поетами.І не випадково - від того на скільки шанується в державі жінка,яка виховує дітей ,можна визначити ступінь культури  й благополуччя суспільства.Щасливі діти ростуть в дружній родині й під опікою щасливої матері.
                           Вітаємо дорогих мам з їх святом .Хай світлом і добром відгукуються в душах дітей ваші нескінченні турботи,терпіння,любов і відданість.                                            

"Пам'ять про них збережуть обеліски"


2020-йрік 75-ї річниці перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939-1945 років

Іде весна
О,хто її не ждав
Під небом голубим
У кожнім домі
Щоб Перемога
Гуркотом октав
                                                                                                          Прийшла до нас
                                                                                                     Теплом і першим громом!



      Минають роки,відлітають у вічність,але цей день --9 травня 1945 року ніколи не буде стертий із пам'яті нашого народу.
Ті далекі події мали трагічні наслідки для кожної української родини
Подвиг ветеранів війни – еталон мужності та патріотизму. Хоч скільки б минуло часу, ми пам’ятатимемо, якою жахливою є війна і якою ціною дається перемога життя над смертю.


-Ми пам'ятаемо,якою страшною трагедією для українців була Друга світова війна.
-Ми пам'ятаємо,що той хто захищає свою землю,завжди перемагає.Ця пам'ять робить нас сильнішими.
                       
                         В Ставківській сільській бібліотеці оформлена виставка спомин "Пам'ять про них збережуть обеліски".На ній представлені книги,які містять матеріали про Другу світову війну,а також висвітлюють мужність та патріотизм українського воїна.
                         Пам'ятаємо...
                  Вічна пам'ять загиблим ,низький уклін живим!
                                                                                                              
                                                                                                          

                     Цифрова освіта в дії         Сьогодні наше життя все частіше перетікає в онлайн-середовищі. Зокрема, спілкування у соці...

Популярні публікації