субота, 25 лютого 2023 р.

 "Безсмертна донька мудрого народу"


25 лютого1871 в Новограді-Волинському в родині дійсного статського радника, мецената, члена «Старої громади» Петра Косача та Ольги Драгоманової-Косач (письменниці Олени Пчілки) народилася відома поетка, драматургиня, перекладачка і громадська діячка Лариса Косач, що увійшла в історію української і європейської літератури під іменем Леся Українка.

 


10 маловідомих фактів про Лесю Українку

1. Перші півроку життя Леся провела з батьком – у Ольги Косач після народження доньки розвинулася анемія і вона поїхала лікуватися в Європу. Петро Косач на цей час узяв відпустку і цілком зосередився на опіці над старшим сином Михайлом та Лесею, фактично, врятувавши її від смерті.

2. З дитинства була допитливою. Читати навчилася в 4 роки, у 5 почала писати драматичні твори, в шість – майстерно вишивала. У 9 років написала перший вірш «Надія»

У 12 років переклала Гоголівські «Вечори на хуторі біля Диканьки».

3. Псевдо «Українка» запозичила від рідного дядька, Михайла Драгоманова, який підписувався «Українець». Вперше так підписала свої вірші у тринадцять років у львівському часописі «Зоря», а в чотирнадцять опублікувала першу поему «Русалка».

4. Могла стати першою в Україні жінкою-композитором, мала абсолютний слух і надзвичайний хист до музики. У 5 років почала грати на роялі і написала власну музичну п’єсу.

5. Леся прекрасно малювала, зокрема й морські пейзажі, деякий час брала уроки у Київській рисувальній школі Олександра Мурашка. Її називали першою жінкою-мариністкою в українському мистецтві. На жаль, збереглася лише одна картина Лесі Українки олійними фарбами.

6. Родина Косачів належала до аристократії, але при цьому всіляко підкреслювала свою українськість. Усі змалечку розмовляли українською.

7. Леся Українка була надзвичайно працездатною. Свою «Лісову пісню» вона написала за 12 днів. А поему «Одержима» – за одну ніч. Загалом повне зібрання творів Лесі Українки становить 14 томів.

8. Чоловік Лесі Українки Климент Квітка був молодшим від неї на 9 років і теж хворів туберкульозом. Довгий час Леся жила з ним «цивільним шлюбом» – повінчалися вони тільки в 1907 році, під тиском родини. В останні роки підтримувала чоловіка, заробляючи на життя та лікування перекладами та приватними уроками.

9. Климент Квітка пережив Лесю на 40 років, присвятивши життя збереженню її пам’яті. Вони зблизилися на ґрунті захоплення фольклором, разом бували у фольклорних експедиціях. Сама Леся Українка знала більше 500 народних пісень, і їхнє знайомство почалося з пропозиції записати ці пісні.

10. Пам’ятники Лесі Українці є в Києві, Луцьку, Ковелі, Новограді-Волинському, а також в Торонто, Клівленді, Батумі, Саскатуні, Телаві та багатьох інших містах світу. За значний внесок Лесі Українки в українську літературу, її ім’ям у 1970 році назвали астероїд — «2616 Леся».

        
 

Найвідоміші твори відомої української поетеси та письменниці: «Contra spem spero», «Сон», «Слово, чому ти не твердая криця», «Кассандра», «Лісова пісня», «Бояриня», «Камінний господар», «Біда навчить», «Лелія», «Метелик» та багато інших.

 

середа, 22 лютого 2023 р.

 "Цей напад не забудемо ніколи"

(до дня початку російської агресії проти України)

Російське вторгнення в Україну (з 2022) — відкритий воєнний напад росії на Україну, що почався в четвер о 3:40 24 лютого 2022 року.

Військова кампанія почалася після тривалого нарощування російських військ з листопада 2021 року вздовж кордону України з росією і білоруссю та визнання органами влади росії 21 лютого 2022 року терористичних утворень на території України — так званих «ДНР» та «ЛНР» — як державних утворень. Неодноразово різні ЗМІ, західні та українські політики розцінювали накопичення російських військ біля кордонів з Україною з листопада 2021 року як підготовку росії до війни з Україною. Офіційні представники росії всіляко заперечували у своїх заявах, що росія планує чи має намір напасти на Україну.  Практично одночасно Збройні сили російської федерації почали неприховане перекидання додаткових військ на окуповані території Донецької й Луганської областей. 

Близько четвертої години за київським часом (UTC+2) 24 лютого президент російської федерації   оголосив про «спеціальну воєнну операцію» з метою нібито «демілітаризації та денацифікації України». Уже за кілька хвилин почалися ракетні удари по всій території України, у тому числі неподалік від Києва. Російські війська вдерлися до України поблизу Харкова, Херсона, Чернігова, Сум, увійшовши з росії, білорусі й тимчасово окупованого росією Криму. Разом з росією війну проти України фактично веде білорусь: із прикордонних районів завдають ракетних ударів по території України, здійснюють вильоти бойової авіації для завдання ракетно-бомбових ударів по території України, відбувається передислокація війська та його забезпечення. 

 

Завдяки спротиву української армії та сил самооборони вже в перші дні агресії російська армія зазнала значних втрат у живій силі та техніці. У своїй новітній історії, за оцінками українських та міжнародних експертів, росія в жодній війні ще не зазнавала навіть приблизно таких великих втрат за такий короткий час.  За визнанням західної розвідки, росія зустріла сильніший, ніж очікувала, опір, що зумовило матеріально-технічні проблеми для її військ, нестачу пального, боєприпасів і продовольства, підрив бойового духу нападників. Швидке об'єднання країн світу для допомоги Україні, як і запровадження потужних санкцій проти росії, стало несподіваним ударом для країни-агресора.

З першого дня вторгнення росія порушує правила ведення війни і масово чинить воєнні злочини. Крім того, російська влада веде активну інформаційну війну та застосовує шовіністичну пропаганду


Управління верховного комісара ООН із прав людини підтвердило 7 199 випадків загибелі і 11 756 випадків поранення цивільних людей в Україні внаслідок повномасштабного вторгнення росії. Такими є дані організації від 24 лютого 2022 року до 12 лютого 2023-го.


 

 

 

пʼятниця, 17 лютого 2023 р.

 

« Єднання з любов’ю до України»


      В Україні 16 лютого відзначають державне свято –День єднання. Це ще зовсім

 молоде свято, яке було проголошено президентом України В. Зеленським  16

 лютого 2022 року.

      Цей день має об’єднати українців та показати всьому світу,що наша сила в

 єдності,що ми незламні,сильні і непереможні. Сьогодні,коли ворог безжально

 знищує наш народ,наші міста і села,ми ,як ніколи повинні бути одним

 цілим,одним ланцюгом назва якому – Єдність.


Єднаймося українці -це є наша доля

Будемо  і ми єдині,буде в нас і воля.

І нехай сади цвітуть,жита колосяться,

І хай наші вороги нас тепер бояться.

Єднаймося українці,щоб був мир у світі

А де зранена земля,щоб було все в цвіті.

Що би наша Україна квітла розквітала

Щоб на нашій землі рідній благодать настала….

      Ставківська сільська бібліотека приєдналася до марафону « Єднання з любов’ю

 до України». 





"Ми разом, і ми єдині . Слава Україні!"







 

понеділок, 13 лютого 2023 р.

 "З ЛЮБОВ'Ю В СЕРЦІ"



Цьогоріч головний об‘єкт кохання всіх українців — це ЗСУ.💙💛
Їхні вчинки є найпотужнішим проявом турботи та любові. Тож День закоханих — це чудова нагода зізнатися у коханні та висловити вдячність нашим захисникам і захисницям.
 
Ставківська сільська бібліотека спільно із СК провели майстер-клас по виготовленню валентинок для захисників. Діти із задоволенням виготовляли для воїнів патріотичні валентинки зі словами побажань: любові, миру, надії, добра. 
 

                                       

 

  


 

                     Цифрова освіта в дії         Сьогодні наше життя все частіше перетікає в онлайн-середовищі. Зокрема, спілкування у соці...

Популярні публікації